Kreisā mala
Labā mala
VIDEO: Leģendārās franču mākslinieces ORLAN lekcija Mākslas akadēmijā
2014. gada 6. novembrī Latvijas Mākslas akadēmijas aulā notika lekcija „ORLAN par ORLAN”: tikšanās ar leģendāro un provokatīvo franču mākslinieci ORLAN. Pasākums norisinājās „Rīga – Eiropas kultūras galvaspilsēta 2014. gadā” programmas „Force Majeure” ietvaros. Latvijas Mākslas akadēmija piedāvā lekciju oriģinālvalodā un ar tulkojumu latviešu valodā skatīt videoierakstā (autors – Rolands Briedis).
Lekcijā ORLAN stāstīja par savas daiļrades galvenajiem kredo, analizēja savus nozīmīgākos pēdējo gadu darbus, kā arī pastāstīja par nesen atklāto izstādes projektu Michel Rein galerijā Parīzē - „ORLAN maskas. Pekinas opera, sejas dizains un paplašinātā realitāte”.

Tikšanās ar ORLAN Latvijas Mākslas akadēmijā ievadīja bagātīgu mākslinieces radošajai darbībai veltītu pasākumu ciklu, kas tapis sadarbībā ar Francijas Institūtu Latvijā. No 8. novembra līdz 2015. gada 25. janvārim Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Rīgā, Skārņu ielā 10/20) ir skatāma vērienīga Eiropas kultūras galvaspilsētas izstāde „ORLAN – Francijas laikmetīgās mākslas ikona. Le plan du film un citi scenāriji”.

Izstāde Latvijā pirmo reizi piedāvā plašāk iepazīties ar vienu no laikmetīgās mākslas ikonām. ORLAN ir māksliniece, kuras darbi vienmēr provocē un nojauc tradicionālās orientācijas robežas: klasisko mākslu un tehnoloģijas inovācijas, akadēmiskas vērtības un masu kultūras elementus, skaisto un neglīto, sievietes un vīrieša pasaules uztveri u.tml. Viņas personība arvien piesaista plašu masu mediju uzmanību, un tieši caur šo publicitāti māksliniece pauž savus dzīves principus, kas vērsti pret vardarbību, sieviešu diskrimināciju, maskulīno ideoloģiju, rasismu, ksenofobiju un citām mūsu pasaules „ļaunuma saknēm”.

Izstādes mērķis ir rosināt sabiedrību uz diskusijām un vērtību pārvērtēšanu. ORLAN provokatīvā personība var palīdzēt labāk izprast laikmetīgās mākslas daudzveidīgo spektru, aicinot Latvijas mērķauditoriju paraudzīties uz dzīvi no cita skatupunkta, raisot emocijas un pārdzīvojumus.


Plašāka informācija:
Latvijas Nacionālā mākslas muzeja mājas lapa (klikšķināt šeit)
Francijas institūta Latvijā mājas lapa (klikšķināt šeit) 


Informāciju sagatavoja:
Inese Baranovska
Komentāri