Kreisā mala
Labā mala
Izstāde „Ne/zudīs!”
No 2014. gada 13. līdz 21. decembrim bijušajā Rīgas alus rūpnīcas ēkā, Bruņinieku ielā 2, būs apskatāma Latvijas Mākslas akadēmijas studentu: Lauras Āboliņas, Beātes Graudumas, Anetes Koknevičas, un fotogrāfa Jāņa Upīša veidotā izstāde „Ne/zudīs”, kas tapusi sadarbībā ar kustību “Free Riga”.
Izstādes mērķis ir pievērst uzmanību tukšajām Rīgas ēkām, ko kustība “Free Riga” cenšas atdzīvināt, pārvēršot tās par sabiedrībai noderīgu, publisku telpu. “Free Riga” vienojas ar ēku īpašniekiem par telpu īslaicīgu atvēršanu kādai tās radošai sabiedriskai iniciatīvai. Kustība sniedz iespēju aktīvistiem lietot telpas par simbolisku samaksu un piedalīties ēkas uzlabošanā, savukārt īpašniekiem - sniedz kaut nelielu atbalstu ēkas uzturēšanā. Vienlaikus Rīgas tukšās ēkas tiek iedzīvinātas un atvērtas radošai darbībai!

Rīgas pilsēta var lepoties ar mākslinieciski bagātu arhitektūras mantojumu, tomēr savās ikdienas gaitās varam sastapties ar ēkām, kas ir viena soļa attālumā no tā, lai kļūtu par graustiem un pārvērstos gruvešos, aiznesot sev līdzi laikmeta vēsturiskās un kultūras liecības.

Jautājot, kāpēc Rīga sarūk un tajā parādās arvien vairāk „spoku namu", māksliniece Anete Koknēviča uz to atbild: „Domāju, tas divu faktoru dēļ - sarūk iedzīvotāju skaits valstī kopumā, kā arī trūkst iedzīvotāju slāņa, kas šos namus būtu ieinteresēti apdzīvot, varbūt līdzekļu trūkuma dēļ, iespējams, neredz jēgu ieguldīt līdzekļus vecos namos, ja ar to pašu ieguldījumu var Pierīgā māju uzcelt.”

Fotogrāfs Jānis Upītis šo jautājumu komentē: „Es neteiktu, ka Rīga sarūk, bet gan paplašinās ar mūsdienu arhitektūru. Jauno, mūsdienīgo ēku izmaksas un to uzturēšana ir daudz lētāka, nekā veco namu restaurēšana un ekspluatācija.”

Uz jautājumu, kas būtu jādara ar šādiem „spoku namiem", Laura Āboliņa atbild: „ „Spoku namus” būtu nepieciešams atdzīvināt ar dažādu mākslas iniciatīvu klātbūtni, piemēram, ierīkojot mākslinieku darbnīcas, jo tad mājas būtu pieskatītas un tās neapdzīvotu mūsdienu „skvoteri” - bezpajumtnieki un narkomāni.”

Kamēr Beāte Graudumai ir cits redzējums: „Ja kādam namīpašniekam kaut uz pusgadu ir pietrūcis iespēju uzturēt savu namu, Rīgas Domei būtu jāatņem īpašumtiesības un rūpīgi jāizskata iespējamā jaunā īpašnieka budžeta ilgtspējība - vai tas bizness, kas uztur īpašnieku, spēs noturēt ēkas „svaru". Domei tomēr vajadzētu domāt par to, KAS ir māju saimnieki un KO viņi dara ar savu īpašumu. Un tad vairs nav jautājumu, ko darīt ar bezatbildīga īpašnieka atstātu namu. Manuprāt, mūsu finanšu sistēma tomēr nav tik „apzeltīta", lai valsts varētu tā šķiesties ar tukšām vietām uz Rīgas ielām.”

Mākslinieki ar glezniecības, tēlniecības un fotogrāfijas palīdzību izstādē „Ne/zudīs” vēlas akcentēt, tukšo Rīgas māju īpašo nozīmi, kas ir kalpojušas ilgu laiku, bijušas dažādu laikmetu liecinieces, bet tagad ir atstātas novārtā. Laura Āboliņa un Anete Koknēviča savās gleznās attēlo tukšuma un pamestības izjūtu Rīgas telpā, kas notverta māju „portretos”, kuru radīšanai iedvesma gūta Rīgas pilsētvidē. Šo izpētes procesu papildina Jāņa Upīša fotogrāfijas, kurās dokumentēts gleznošanas process, kā arī konkrēto māju detaļas. Savukārt jaunā tēlniece Beāte Grauduma izstādīs savu jaunāko darbu “Parafrāze par Gustavu Kluci”.

LAURA ĀBOLIŅA
Dzimusi 1983. gadā, dzīvo un strādā Rīgā. 2010. gadā ieguvusi profesionālo maģistra grādu kā programmēšanas inženieris datorgrafikā un attēlu apstrādē Rīgas Tehniskajā universitātē. Šobrīd studē Latvijas Mākslas akadēmijas Vizuālās mākslas nodaļā. Izstādēs piedalās kopš studiju uzsākšanas brīža - 2013. gada. Šogad piedalījusies Starptautiskajā Glezniecības plenēra izstādē Kuldīgā, Brederlo – von Sengusch mākslas prēmijas konkursa darbu izstādē, SEB stipendijas konkursa darbu izstādē, kā arī Latvijas Mākslas akadēmijas rīkotājā izstādē „Caurvējš”.

ANETE KOKNĒVIČA
Dzimusi 1992. gadā Rīgā. 2013. gadā uzsākusi studijas Latvijas Mākslas akadēmijas Vizuālas mākslas nodaļā. Veidojusi vizuālo noformējumu koncertam „Mīlestības dziesmas”, 2014. gadā piedalījusies sienu glezniecības projektā. Piedalās studentu rīkotajās izstādēs. Šogad darbi izstādīti grupas izstādē „Ķirbis”.

BEĀTE GRAUDUMA
Dzimusi 1991. gadā Saulkrastos. Šobrīd studē Vizuāli plastikās mākslas nodaļā. 2011. gadā studējusi “The School of Audio Engineering Institute” Amsterdamā, kur apguvusi 3D grafiku un animāciju. Piedalījusies dažādos ar tēlniecību saistītos simpozijos un meistardarbnīcās. Paralēli tēlniecībai nodarbojās ar fotografēšanu.

JĀNIS UPĪTIS
Dzimis 1988. gadā, dzīvo un strādā Rīgā. Fotogrāfiju apguvis profesionālas fotogrāfijas skolā.
2010. gadā strādājis pie Dailes teātra izrādes „Jāzeps un raibais brīnumsapņu mētelis” vizuālā noformējuma.

Izstādes gaitā apmeklētāji tiek aicināti nofotografēties ar kādu no mākslas darbiem un ievietot to pasākuma Facebook lapā (klikšķināt šeit). Izstādes noslēgumā viens veiksminieks to iegūt savā īpašumā.

Izstādes atklāšana norisināsies 13. decembrī plkst. 18.00. Ieeja no plkst. 17.00.

Lai novērstu drūzmēšanos un garas rindas, viesi aicināti ierasties savlaicīgi!

Norises vieta: Bruņinieku iela 2, Rīga.

Pasākuma lieldraugi: kustība “Free Riga”, LMA Studentu pašpārvalde

Pasākumu atbalsta: “Lennewarden” un „Piebalgas alus”

Aicinām sekot līdzi “Ne/zudīs!” jaunumiem izstādes Facebook lapā (klikšķināt šeit).
Komentāri